Правила аматорського шахбоксу Chessboxing Amateur (CBA)

Nelegal

Updated on:

Активний відпочинокНовини спорту
chessbox

Шахбокс ґрунтується на ідеї поєднання інтелектуального виду спорту номер один та бойового виду спорту номер один в єдиний окремий вид спорту, що представляє собою значний розумовий та фізичний виклик для спортсменів.

1.1.1 Раунди

Кожен раунд починається з гонгу Рефері, відповідального за контроль часу (1.3.1. Якщо відповідальний Рефері (1.3.1) прийме рішення, що необхідна перерва, він сигналізує про тайм-аут відповідальному за контроль часу Рефері (3.5.3). Таймаут сигналізується щоразу, коли у боксерському раунді накладається штраф («попередження», 3.5.7.).

1.1.2 Перерви між раундами

У перервах між раундами обидва бійці переміщуються до відведеного їм кута рингу (3.2.2). Там їхні асистенти (1.3.2) можуть допомогти їм та порадити щодо раундів боксу. Бійцям категорично заборонено отримувати будь-які поради щодо шахової партії від своїх асистентів чи третіх сторін. Будь-яке порушення цього правила карається негайною дискваліфікацією.

1.1.3 Завершення поєдинку

Якщо боєць не виходить на бій/гру на початку раунду або якщо він здається під час боксерського раунду, то його суперник оголошується переможцем. Крім того, поєдинок закінчується у разі виникнення однієї з обставин, описаних у 2.5.6 для шахової партії та 3.5.5. для боксерського бою.

1.1.4 Проблеми

У разі матеріальної несправності або технічних проблем, Рефері відповідного раунду приймає рішення щодо найкращих можливих заходів, які потрібно вжити. Якщо певна проблема не обмежується тільки однією з двох дисциплін, а стосується шахбоксу у цілому, то Суддівська колегія (1.3.1) приймає спільне рішення. У разі сумніву щодо стосунку проблеми до шахбоксу в цілому, Суддівська колегія вирішує це питання. Для вирішення проблеми поєдинок може бути перерваний і, у разі необхідності, продовжений на альтернативному обладнанні. Для вирішення проблеми перевага надається тому розв’язанню, що найменше втручається до ходу подій зі спортивної точки зору. Будь-який боєць може звернутись до відповідального Рефері чи Арбітра щодо призупинення поєдинку для вирішення проблеми або для роз’яснення у випадку сумніву. З цією метою він піднімає одну руку і повертається до Рефері. У боксерських раундах для цього він додатково встає на коліна.

1.2 Бійці

1.2.1 Мінімальні вимоги до вмінь з шахів та боксу

Організатори заходу можуть встановлювати мінімальні вимоги до вмінь учасників як шахів, так і боксу.

У шахах боєць повинен: [p]освоїти основні правила гри; знати, як правильно робити ходи фігурами;

бути ознайомленим з роботою шахових годинників;

вміти ставити мат королю суперника, використовуючи лише королеву і туру;

бути достатньо обізнаним, аби розпізнати позиції з шахом королю. Також рекомендується, аби бійці мали попередній досвід у швидкісних шахах.

У боксі боєць повинен мати необхідний рівень фізичної підготовки та володіти основними принципами та прийомами ударів і захисту. З міркувань безпеки та здоров’я особливу увагу треба приділяти здатності бійця до самооборони.

1.2.2 Обмеження за вагою

Вагові категорії визначає організатор події/турніру для всіх відповідних статей та вікових груп учасників. Різниця у вазі між категоріями повинна становити п’ять кілограмів. Організатори можуть встановлювати більші або менші розбіжності у вазі, якщо така зміна продиктована необхідністю чи здоровим глуздом. Слід уникати конкурентних диспропорцій, приділяючи особливу увагу здоров’ю та безпеці бійців.

1.2.3. Зважування

Тільки відкалібровані відповідним чином ваги можуть використовуватись для зважування бійців. Штамп вимірювача повинен вказувати на відповідність року, в якому проводиться захід. Зважування має проводитись за 36 годин до початку поєдинку. Якщо боєць не досягає ліміту ваги під час проведення організаторами зважування, то він програє бій. Під час періоду зважування кожен боєць має право зважитись на офіційних вагах до початку офіційної церемонії зважування, однак на ній ліміт ваги має бути дотриманий.

1.3 Інші учасники

1.3.1 Суддівська колегія

Суддівська колегія складається з Арбітра з шахів, Рефері з боксу та Рефері, відповідального за контроль часу. Кожен з них має виняткову юрисдикцію у межах своєї дисципліни. У разі прийняття спільного рішення, Суддівською колегією вона вирішує за принципом більшості. Якщо виникають сумніви, то Суддівська колегія вирішує, чи приймати рішення.

Рішення, Арбітрa, Рефері чи Суддівської колегії є обов’язковими для виконання усіма сторонами. Зацікавлена у рішенні сторона може оскаржити його, повідомивши про свій намір відповідному Рефері. Після оскарження має бути прийняте нове рішення, що вже не може бути оскаржене зацікавленою стороною. Якщо поєдинок було поновлено, рішення вступає у силу і не може вже бути оскарженим.

1.3.2 Асистенти

Кожному бійцю можуть допомагати тренер і помічник. Під час перерв між раундами тренер має право вийти на ринг, а помічник – на подіум. Тренери та помічники повинні утримуватись від усіх дій, що можуть бути образливими для членів Суддівської колегії, опонента, асистентів опонента чи аудиторії або які відволікатимуть їх.

Інвентар

chessbox2

1.4.1Ринг

Усі поєдинки відбуваються на так званому ринзі. Він повинен бути таким, щоб дозволяв безперешкодному проведенню боксерських раундів і не створював жодних ризиків для здоров’я чи безпеки бійців. Перед боєм Рефері з боксу має особисто переконатись у дотриманні цих умов. Довжина однієї сторони рингу має бути у діапазоні 4,90-6,10 метрів. Менші розміри можуть збільшити ризики для здоров’я бійців, і їх слід уникати.

Ринг не повинен бути ані занадто м’яким, ані занадто твердим, як і мати складки чи заломи. Кути та канати мають бути достатньо покриті та прокладені. Канати також повинні бути з’єднані і розміщені таким чином, аби створити безпечні умови бійцям. Для цього верхній канат має бути вище ліктів і нижче плечей бійців. Відповідно, забороняється проведення поєдинків на ринзі, що не відповідає вищезазначеним вимогам.

У перервах між раундами бійці мають можливість сісти і відпочити у своїх відведених кутах. Ці сидіння можуть бути рухомим і прикріпленими до стовпів рингу. До складу обладнання рингу також входять відра та ємності для пиття води для обох бійців. Під час боксерських раундів це, які в се інше спорядження, повинно бути усунене з подіуму. Кожен з «нейтральних» кутів також мусить бути обладнаний ємністю для сміття, а один з них – також спеціальними сходами для Рефері і лікаря. Усе зазначене обладнання надається організаторами заходу.

Під час шахових раундів кожен боєць отримує місце. Шахова дошка, фігури та годинник розміщуються на столі відповідної висоти по центру рингу. У разі присутності кількох Арбітрів, їхні місця мусять бути по різних кутах рингу.

1.4.2. Форма

Бійці не можуть носити будь-які аксесуари, що потенційно можуть спричинити фізичні пошкодження (наприклад, каблучки, намиста, сережки тощо). Будь-який пірсинг також є забороненим і мусить бути знятий до початку поєдинку. Крім того, забороняється носити пов’язки та пластирі на руках і голові. Дозволяється носіння м’яких контактних лінз. Для бійців юніорського та підліткового віку заохочується використання захисних шоломів. Форма на верхній та нижній частині тіла бійців повинна відрізнятись одна від одної за кольором. Рефері з боксу перевіряє цей критерій на відповідність до початку бою. За необхідності він може постановити на свій розсуд, аби один чи обидва бійці змінили свою форму.

1.4.2.1.Взуття

Бійці можуть носити легкі спортивні кросівки чи черевики.

1.4.2.2.Нижня частина тіла

Чоловіки мусять носити шорти, а жінки – шорти або такий одяг, що закриватиме їхню верхню частину ніг і коліна. Також усі бійці повинні носити відповідний паховий щиток.

1.4.2.3.Верхня частина тіла

Чоловіки мають носити тісні сорочки без рукавів або залишатись без одягу на верхній частині тіла під час бою. Жінки повинні вдягати захисні нагрудники та топ, також можуть носити одяг, що закриватиме тулуб та плечі. Під час шахових раундів дозволяється носити рушник на плечах і спині.

1.4.2.4.Бинти

Бійці повинні носити на руках чисті, м’які бинти (наприклад, кембрикові, марлеві, фланелеві) максимальною довжиною 2,5 м і шириною 5 см. Вони не повинні стирчати з-під рукавиць. Заборонено використання інших типів пов’язок (гумових, з будь-яких твердих матеріалів, ізоляційної ленти, пластирів, скотча тощо). Дозволяється використання однієї смужки липкої стрічки максимальною довжиною 7,5 см і шириною 2,5 см для заклеювання бинтів бійця на тильній стороні долоні. Рефері з боксу повинен перевірити виконання цих правил шляхом вибіркових перевірок. У випадку огляду Рефері бинтів одного бійця, він також повинен буде оглянути і суперника даного бійця. Перевірка бинтів відбувається до початку поєдинку, але також може і після навіть у випадку їхнього огляду до цього. Бинтування, що не відповідають вищезазначеним вимогам, призводить до дискваліфікації бійця.

1.4.3. Аудіовізуальна інфраструктура

1.4.3.1.Шахові коментарі

Під час шахових раундів організатор заходу може забезпечити роботу шахового коментатора, який вестиме глядачів шаховою партією. У цьому випадку повинне бути забезпечене обладнання, яке не дозволить бійцям чути коментарі (2.4.3.).

1.4.3.2.Оголошення боксерського рахунку

У випадку нічиї у шаховій партії (2.5.6.5), поточний боксерський рахунок може бути оголошено до початку фінального раунду з боксу за рішенням організатора (1.5.1).

1.4.3.3.Проєкції

Організатор заходу повинен забезпечити проєкційні екрани, які транслюватимуть шахову партію, аби глядачі могли належним чино спостерігати за її перебігом. На цих екранах потенційні рухи можуть бути відображені лише таким чином, щоб бійці не могли жодним чином їх побачити. Той самий принцип зберігається і для відображення оцінки позицій.

1.5. Правила

1.5.1.Мета спорту

Боєць, який першим перемагає у будь-який дисципліні, виграє у шахбоксерському поєдинку. Якщо шахова партія закінчується у нічию (2.5.6.5.) перед останнім раундом шахів, залишається ще один раунд з боксу. Якщо останнє не вирішується однією з обставин, зазначених у пунктах 3.5.5.1.-3.5.5.4., то боєць, який набрав більшу кількість боксерських очок після даного останнього раунду з боксу, перемагає у шахбоксерському поєдинку. У разі однакової кількості і боксерських очок, то перемогу здобуває боєць, що грав чорними фігурами у шахах.

1.5.2.Початок поєдинку

На початку шахбоксерського поєдинку обидва бійці потискають один одному руки за шаховою дошкою. Після гонгу відповідального за час Рефері, Арбітр з шахів пускає шаховий годинник (2.4.2.) бійця, який грає білими фігурами.

1.5.3.Перерва після шахового раунду

Якщо партія не закінчується (2.5.6.) до закінчення шахового раунду, відповідальний за час Рефері б’є у гонг і закінчує раунд через три хвилини після його початку. Під час наступної хвилини усе шахове обладнання забирається з рингу, а бійці надягають рукавиці та капи (3.4.).

1.5.4.Перерва після боксерського раунду

Якщо шахбоксерський поєдинок не закінчується (3.5.5.) до кінця раунду з боксу, відповідальний за час Рефері закінчує раунд дзвінком у гонг через три хвилини після його початку. Під час наступної хвилини шахове обладнання наново встановлюють у центрі рингу, у тому самому положенні, що і у кінці попереднього шахового раунду. Обидва бійці знімають рукавиці і капи та сідають на свої місця, а також, якщо передбачено організатором, вдягають спеціальні навушники (2.4.3).

1.5.5.Кінець поєдинку

Поєдинок з шахбоксу завершується за наявності одної з обставин, зазначеної у пунктах 2.5.6. і 3.5.5., не пізніше ніж закінчується час на роздуми на шаховому годиннику бійця (2.5.5.4). Під час оголошення офіційного результату Рефері з боксу бере одну руку кожного бійця і піднімає руку переможця.

1.5.6. Поведінка бійців

Обидва бійці повинні дотримуватись усіх правил найкращим чином. Також вони мають зустрічати свого супротивника, його асистентів, Суддівську колегію та глядачів з належною повагою та спортивною поведінкою.

1.5.7.Покарання

Через гібридну природу шахбоксу може виникати необхідність покарання бійців за порушення правил у правилах з боксу під час шахових раундів для того, аби забезпечити стримуючий ефект від застосування покарань.

2. Шахи

2.1 Загальні правила

У шахових раундах застосовуються дещо змінені правила швидкісних шахів.

[b]2.2 Бійці[/b]

2.2.1 Шахові здібності

Бійці повинні володіти відповідними шаховими навичками (1.2.1), бути здатними робити ходи в складних положеннях, не витрачаючи багато часу на роздуми.

2.2.2 Розіграш кольору

Арбітр з шахів проводить жеребкування шахових кольорів у присутності обох бійців. Сам процес має місце на ринзі перед початком поєдинку. За необхідності з причини організаційних або технічних вимог (наприклад, цифрова проєкція шахової партії), жеребкування може бути проведено до виходу бійців на ринг, але не раніше ніж за 36 годин до початку поєдинку.

2.3 Інші учасники2.3.1 Арбітр з шахів

Арбітр з шахів пускає та зупиняє шаховий годинник, коли відповідальний за час Рефері дає гонг на початку та в кінці шахового раунду. Також він стежить за дотриманням бійцями шахових правил і карає за їх порушення.

2.3.2 Відповідальний за час Рефері

Відповідальний за час Рефері б’є у гонг на початку і в кінці кожного раунду. Організатор заходу тримає резервний шаховий годинник і на додаток надає відповідальному за час Рефері два секундоміри для визначення часу для кожного окремого раунду.

2.3.3 Асистенти

Асистенти бійців повинні утримуватись від будь-яких порад чи пропозицій своєму бійцю щодо шахової партії. Порушення цього правила карається негайною дискваліфікацією цього бійця.

2.3.4 Коментатори

Під час шахових раундів один або кілька коментаторів повинні демонструвати шахову гру для глядачів. Для цього він може використовувати графічні інструменти, надані організатором заходу. Коментаторам забороняється усно вказувати на конкретні ходи, що їх могли б зробити один або обидва бійці. У разі дотримання умови, що жоден з бійців не зможе бачити проєкцію, коментатори можуть вказувати глядачам візуально на можливі ходи.

2.4 Інвентар

[b]2.4.1 Шахова партія[/b]

Шахову дошку розміщують у середині рингу на початку кожного шахового раунду. Організатор має забезпечити глядачам відповідні засоби для спостереження за шаховою грою.

2.4.2 Шаховий годинник

Партія грається лише за використання електронних (цифрових) шахових годинників. Боєць, який грає чорними фігурами, вирішує, з якої сторони дошки годинник мусить бути розташований. На початку поєдинку кожен з бійців має на своєму годиннику по дев’ять хвилин (для семи- і дев’ятираундових поєдинків у бійців менше часу на роздуми – п’ять і сім з половиною хвилин відповідно). Шаховий годинник має два індикатори часу, що з’єднані таким чино, аби зворотній відлік вівся лише на одній стороні у будь-який момент часу. Коли лунає гонг, що сигналізує про початок шахового раунду, Арбітр з шахів запускає шаховий годинник того бійця, чия черга робити хід. Шаховий годинник можна перетискати лише тією рукою, якою був зроблений хід на дошці. Бійцям забороняється тримати руки чи пальці на шаховому годиннику або над ним до того моменту, поки не буде зроблено свій хід. Якщо гра мусить бути перервана, то Арбітр з шахів зупиняє годинник. Потім він вирішує, коли грає має бути поновлена. У випадку, якщо фігури треба пересунути на попереднє положення через порушення правил або з будь-якої іншої причини, Арбітр з шахів перезапускає шаховий годинник на власний розсуд. Якщо боєць отримує часове покарання за порушення правил під час боксерського раунду (3.5.7.), то Арбітр з шахів відповідно регулює шаховий годинник на ринзі перед початком наступного шахового раунду. Час, відображений на шаховому годиннику, є обов’язковий, окрім випадку, коли годинник несправний. У такому разі він мусить бути замінений на інший, налаштування якого здійснюється на розсуд Арбітра з шахів.

2.4.3 Навушники

У разі наявності коментаторів, які працюють наживо, організатор заходу мусить забезпечити навушники для шахових раундів. Вона мають бути сконструйовані таким чином, щоб максимально захищали бійців від зовнішнього шуму та забезпечили звукоізоляцію, аби бійці не могли чути коментарі. Це може бути забезпечене за допомогою звуку у навушниках, що дозволив би бійцям краще зосередитись.

2.5 Правила

Шахова партії проводиться на дошці 8х8 квадратів, розфарбованих у білий та чорний кольори. Бійці по черзі переміщують одну зі своїх фігур.

2.5.1 Мета шахової партії

Метою шахової партії є пересування своїх фігур у такий спосіб, аби король супротивника був атакований, і було жодного доступного ходу, аби позбутися нападу чи захистити короля.

2.5.2 Фігури

Обидва бійці починають партію, маючи по шістнадцять фігур, один з них грає білими фігурами, інший – чорними. З цих шістнадцяти фігур у кожної зі сторін є наступні: вісім пішаків, дві тури, два слони, два коні, одна королева і один король. Організатор мусить також забезпечити додаткових коней, слонів, тур і ферзів для можливих перетворень пішаків (див. 2.5.4.3.)

[b]2.5.3. Початкова позиція[/b]

Дошка розміщується з білим квадратом у правому нижньому куті бійця. Фігури розставляють наступним чином (білі: зліва направо; чорні: справа наліво): на найближчій до бійця горизонталі (перша і восьма відповідно) тура, кінь, слон, ферзь (королева), король, слон, кінь, тура; на другій (сьомій) розташовуються вісім пішаків.

2.5.4. Пересування фігур

[b]2.5.2.1 Загальні правила[/b]

Фігури можна переміщати на будь-яке не зайняте іншою фігурою поле. Якщо фігура переміщується на поле, що зайняте фігурою суперника, то остання захоплюється і знімається з дошки. Жодна фігура не може бути переміщена таким чином, аби власний король був захоплений за наступного ходу суперника. Це також включає ситуації, в яких фігура суперника не може рухатись через таке саме обмеження. Ходи дозволяється робити лише однією рукою. За умови, якщо боєць попередньо вимовить «j’adoube» («жадюб», з фр. – «поправляю») Арбітру з шахів, таким чином повідомивши про свій намір, він може за свого ходу поправити положення однієї чи декількох фігур. У тому разі, якщо боєць торкається однієї чи кількох власних фігур без зазначеної вказівки, він повинен зробити хід першою зі своїх фігур, яка може бути переміщена за правилами. Якщо боєць торкається однієї чи декількох фігур свого суперника без зазначеної вказівки, він має побити першу фігуру суперника, що може бути побита за правилами. Якщо боєць торкається як своїх фігур, так і суперника, то він повинен побити фігуру суперника своєю, або, у разі неможливості такого ходу, походити або побити першу з цих фігур, яка може бути пересунути або побита за правилами. Якщо неможливо встановити, до своєї фігури чи до суперника боєць доторкнувся спершу, то вважається, що він доторкнувся спершу до своєї фігури. Якщо жодною фігурою не можна походити або жодну не можна побити, то боєць може зробити будь-якій хід за правилами.

2.5.2.2 Стандартні ходи

Тура ходить на будь-яку кількість полів по горизонталі чи вертикалі. Слона рухаються лише по діагоналі, таким чином завжди залишаючись на полях одного кольору. Ферзь (королева) може переміщуватись по прямій (як тура) чи по діагоналі (як слон). Тури, слони і ферзі не можуть перестрибувати через інші фігури. Коні ходять до найближчих полів, що не з’єднані до їхнього поля ні по горизонталі, ні по вертикалі, ні по діагоналі. При цьому вони можуть перестрибувати через інші фігури. Король ходить на кожне сусіднє поле у будь-яку сторону. Пішаки ходять лише по вертикалі вперед на одну клітинку. У тому разі, якщо він стоїть на початковій позиції, то він має змогу піти на дві клітинки вперед. Цей хід виконується лише тоді, коли одне або два поля перед ним не зайняті жодною фігурою: ні своєю, ні власною. Відповідно, вони не можуть бити фігури суперника, що розташовані перед ними, а лише ті, що знаходяться по діагоналі на одну клітинку перед ними.

2.5.2.3 Особливі рухи

Пішак, що переміщений на дві клітинки вперед від початкової позиції, може бути побитий пішаком суперника, що знаходиться поруч по горизонталі із цим пішаком під час насутпного ходу суперника («взяття на проході»). Для виконання цього ходу треба пересунути свого пішака вперед по діагоналі до поля на третій (шостій) горизонталі, через яке пройшов пішак суперника, і зняти пішака суперника з дошки. Якщо пішак досягає найдальшого поля від своєї початкової позиції (останньої горизонталі), то його у той самий момент треба замінити на ферзя, туру, слона або коня того ж самого кольору. Боєць, чия черга ходити, може обрати будь-яку з цих фігур, не зважаючи на побиті фігури. Цей хід називається проведенням пішака.

Король, що не зробив ще жодного ходу, може зробити рокіровку з турою, яка також ще не робила жодного ходу. Для цього король переміщується на два поля у напрямку тури, а тура, у свою чергу, стає на поле, яке перестрибнув король. Рокіровка можлива лише у тому випадку, якщо жодне з полів між королем і турою не зайняте іншою фігурою, і якщо жодне з трьох полів, на якому стоїть король, яке перестрибує та на яке приходить, не контролюється фігурою суперника. Під час даного ходу боєць мусить спершу пересунути короля, а потім – туру.

2.5.5 Відлік до десяти

Бійці можуть витрачати лише адекватну кількість часу на обдумування свого наступного ходу. Адекватність часу визначається на розсуд Арбітра з шахів, що враховує складність позиції. Якщо боєць не зробив хід після того, як минула адекватна кількість часу для роздумів, то Арбітр з шахів починає відлік до десяти для цього бійця. Для цього він має привернути увагу бійця, торкнувшись його, показати йому піднятий вказівний палець і потім рахувати до десяти. Якщо боєць не зробить хід до того моменту, як Арбітр дорахує до десяти, то він дискваліфікується. Боєць також дискваліфікується у разі трьох таких відліків в одному раунді або чотирьох загалом під час поєдинку.

2.5.6 Завершення партії

Боєць виграє партію, поставивши шах і мат своєму супернику (2.5.6.1.). До того ж, він виграє шахову партію у разі закінчення часу на роздуми його суперника (2.5.6.4.) або дискваліфікації суперника (2.5.6.3.). Якщо шахова партія закінчується у нічию (2.5.6.5.) до останнього раунду з шахів, то відбудеться ще один раунд з боксу (1.5.1). Якщо цей боксерський раунд не закінчено достроково (3.5.5.1.-3.5.5.4.), то переможець визначається за результатами очок боксерського протистояння. У разі нічиєї і у боксерському поєдинку, переможцем стає той боєць, що грав шахову партію чорними фігурами.

2.5.6.1 Шах і мат

Боєць отримує шах і мат, якщо фігура або фігури супротивника напали на його короля і немає ходу за правилами, який звільняє короля від цього нападу.

2.5.6.2 Здача партії

Боєць може не здаватися (і відповідно, програти шахбоксерський бій) під час шахових раундів.

2.5.6.3Дискваліфікація

Арбітр з шахів може дискваліфікувати бійця, який неодноразово і грубо порушує шахові правила. Також Арбітр повинен дискваліфікувати гравця у разі прострочення відліку до десяти або перевищення його дозволеної кількості (2.5.5.).

2.5.6.4 Програш за часом

Обидва бійці мають по дев’ять хвилин часу для роздумів над шаховою партією. Боєць, в якого закінчується цей час до кінця шахової партії, програє шахбоксерський поєдинок навіть у тому разі, якщо його суперник не помітив закінчення часу.

2.5.6.5 Нічия

Шахова партія завершується у нічию у разі:

досягнення позиції, в якій жоден боєць не може поставити мат іншому за допомоги можливої послідовності ходів;

черги одного бійця робити хід та ненаявності можливого за правилами ходу і відсутності шаху його королю (пат);

повторення ідентичної позиції з ідентичними варіантами ходів або ситуації, коли обидва суперники зробили по п’ятдесят ходів без переміщень пішаків та биття фігур.

2.5.7. Поведінка шахбоксерів під час шахових раундів

Під час шахових раундів обидва бійці повинні вести себе відповідно до духу шахової гри, а саме – уникати будь-якої поведінки, що відволікає чи дратує опонента. Обом бійцям забороняється отримувати поради, пропозиції чи будь-яку інформацію щодо шахової гри протягом усього шахбоксерського поєдинку. Треба інформувати Арбітра з шахів щодо абиякої спроби вплинути на шахову партію.

2.5.8. Покарання

За незначні порушень правил – без спроби отримати дестабілізуючу перевагу – Арбітр з шахів попереджає бійця. Грубі порушення правил (такі як свідоме чи добровільне отримання поради, пропозиції чи іншої інформації щодо шахової партії) караються негайною дискваліфікацією бійця. Порушення правил з метою отримати дестабілізуючу перевагу, а також повторні незначні порушення можуть каратись часовим штрафом для відповідного бійця. У цьому випадку відповідна кількість часу на роздуми віднімається з шахового годинника відповідного бійця і така ж кількість часу додається до шахового годинника іншого бійця. Арбітр з шахів застосовує це покарання відразу на ринзі.

2.6. Заходи у випадку безкарних порушень

Після початку шахбоксерського поєдинку будь-які порушення щодо початкового розташування шахових фігур, дошки або годинника не можуть бути заперечені. Якщо боєць порушує розташування однієї або кількох шахових фігур, він повинен повернути позицію до попереднього стану за свій час. Якщо цього вимагає ситуація, будь-який з бійців може зупинити шаховий годинник і звернутись по допомогу до Арбітру з шахів, який, у свою чергу, може покарати відповідного бійця (2.5.7.).

У разі встановлення неможливого ходу повинно бути розставлена остання позиція, що відповідає правилам. За неможливості такої дії мусить бути відновлена остання відома позиція, що відповідає правилам. У таких випадках шаховий годинник відновлюється на розсуд Арбітра з шахів.

Якщо встановлено, що фігури були посунуті поза шаховим раундом, то має бути відновлена остання відома позиція до пересування фігур. Шаховий годинник відновлюється на розсуд Арбітра з шахів, а шахова партія продовжується з цієї позиції.

2.7. Особливості в шахбоксі

Шахова гра починається з гонгу і переривається через кожні три хвилини на боксерський раунд. Бійці повинні бути одягнені згідно з пунктом 1.4.2.

Час на роздуми на ходо обмежуються на розсуд Арбітра з шахів. Якщо спливає час бійця (2.5.4.1), для нього розпочинається відлік до десяти, протягом якого він має зробити хід, аби уникнути дискваліфікації.

Нічия досягаєть виключно у випадках, зазначених у пункті 2.5.6.5.

3. Бокс

[b]31. Загальні правила[/b]

У раундах з боксу застосовуються дещо змінені стандартні правила боксу. Як вираз спортивної поведінки, спортсмени потискають один одному руки перед гонгом на початку першого раунду і після оголошення остаточного рішення.

3.2 Бійці

[b]3.2.1 Здоров’я та фізична форма[/b]

Шахбоксер повинен знаходитись у такому стані здоров’я і фізичної форми, що дозволить йому відповідати фізичним вимогам поєдинку з шахбоксу. Кожен боєць зобов’язаний пред’явити організатору заходу медичну довідку, отриману не пізніше ніж за 12 місяців до події, що засвідчує його готовність до змагання у шахбоксі. Для бійців-жінок вимагається також довідка щодо відсутності вагітності.

Крім того, перед початком поєдинку кожен шахбоксер повинен бути оглянутий Ринг лікарем щ метою визначення його готовності до бою. У разі визначення Ринг лікарем неготовності певного бійця до бою, то останньому заборонено брати участь. Рішення Ринг лікаря оскарженню не підлягає.

3.2.2 Призначення кутів бійцям

Перед початком поєдинку з шахбоксу Суддівська колегія разом з організатором заходу визначають кути для кожного з бійців, в яких вони мусять залишатись під час перерви між раундами. Під час цих перерв асистенти бійців можуть надавати їм допомогу згідно з пунктами 1.3.2. та 2.3.3.

3.3. Інші учасники

[b]3.3.1 Рефері з боксу[/b]

Рефері з боксу повинен носити чистий одяг нейтрального кольору. Йому забороняється вдягати аксесуари, що можуть поранити бійців, такі як: каблучки, пряжки для ременів, намиста, годинники, окуляри тощо.

Поведінка Рефері до, під час і після поєдинку повинна бути такою, аби не повстали сумніви щодо його неупередженості. Насамперед, це стосується його контакту з бійцями.

Рефері з боксу перевіряє спорядження бійців перед поєдинком згідно з пунктом 1.4.2. Крім того, він має право перевірити спорядження ще раз після поєдинку.

Під час бою Рефері з боксу повинен стежити за дотриманням бійцями правил. Залежно від характеру порушення правил, він виносить бійцям попередження або дискваліфікує їх (3.5.7.).

Рефері з боксу має сигналізувати про попередження не тільки відповідальному/-им за підрахунок очок Рефері, а і відповідальному за контроль часу Рефері, використовуючи для цього знак тайм-ауту (3.5.3.), аби останній зупинив відлік часу, а також до Арбітра з шахів, аби він застосував часове покарання (3.5.7) перед наступним раундом.

Незважаючи на пункт 1.4.3.2., Рефері з боксу збирає результати відповідальних за підрахунок очок Рефері після бою та перевіряє їхню повноту.

Під час оголошення результату поєдинку Рефері з боксу піднімає руку переможця.

3.3.2. Відповідальний за контроль часу Рефері

Відповідальний за контроль часу Рефері б’є у гонг на початку та в кінці кожного раунду. На прохання Рефері з боксу він зупиняє чи відновлює відлік часу, що залишився у раунді.

Відлік триває, коли одному з бійців відраховують до десяти. Поки Рефері з боксу веде відлік, відповідальний за контроль часу Рефері мусить показувати кожну секунду сигналом руки. Обернений відлік не продовжується у випадку попередження, тому боєць не може отримати жоден проміжок часу за порушення правил.

3.3.3. Ринг-лікар

Жодні публічні заходи не можуть відбуватись без присутності Ринг-лікаря.

3.3.4. Відповідальний за підрахунок очок Рефері

Організатор заходи повинен забезпечити роботу одного або кількох відповідальних за підрахунок очок Рефері, які зобов’язані неупереджено оцінювати виступи бійців у найкращу міру своїх здібностей згідно з пунктом 3.5.5.5. Після кожного раунду вони мають негайно записати результат раунду та попередження, винесені Рефері з боксу (якщо застосовано), до залікової картки. Відразу після підрахунку остаточного результату відповідальні за підрахунок очок Рефері мусять передати залікові картки Рефері з боксу. У разі відсутності відповідальних за підрахунок очок Рефері, таку роль на себе бере Рефері з боксу.

Протягом поєдинку відповідальні за підрахунок очок Рефері не можуть розмовляти з іншими особами. Вони повинні наполягати, аби ніхто не сідав за їхній стіл. Також їм строго забороняється говорити про своє рішення будь-кому поза Суддівською колегією. Організатор заходу може вирішити про публічне оголошення або демонстрацію результатів кожного відповідального за підрахунок очок Рефері. Це може мати місце і після кожного раунду з боксу.

3.5.5. Асистенти

Асистенти бійця мають право допомагати бійцям між раундами. Вони можуть забезпечити бійця рушниками, серветками, водою, холодними компресами, а також косметичними засобами, що не викликають подразнення шкіри чи слизових оболонок.

Перед початком раунду з боксу асистенти можуть давати поради бійцю щодо боксерського поєдинку. Натомість перед початком раунду з шахів повинні обмежити комунікацію зі своїми бійцями до простих команд у випадку можливого лікування пошкоджень.

Тренер бійця може відмовитись від бою, кинувши рушник на ринг. Тренеру і асистентам забороняється виходити на ринг під час відліку до десяти.

3.4. Спорядження

На додаток до спорядження, передбаченого пунктом 1.4.2., бійці повинні носити капи та відповідні боксерські рукавиці під час раундів з боксу. Капи не мають бути частково або повністю червоного кольору. Рукавиці повинні бути вагою 12-14 унцій для юніорів, рівні та в хорошому стані. Організатор заходу може призначити використання 16-унційових рукавиць, якщо це рекомендовано з міркувань здоров’я та безпеки і співмірно з розміром і силою відповідних бійців. Рукавиці мають бути надані організатором змагань і на вимогу Рефері з боксу бути зняті до оголошення остаточного результату.

3.5. Правила

[b]3.5.1. Мета боксу[/b]

Мета боксу – наносити супернику удари кулаками якомога частіше і сильніше по передній частині голови та верхній частині тіла, а також уникати отримання таких ударів від суперника за допомогою вправного захисту.

3.5.2. Заборонені дії

Удари кулаками повинні наноситись таким чином, аби суперник був вдарений тією частиною рукавиці, що закриває кісточки пальців. Забороненими є наступні дії бійців:

будь-яка атака нижче пояса;

тримати суперника, робити підсічки та бити ногами чи колінами;

бити головою, плечем, передпліччям чи ліктем;

душити суперника;

штовхання, у тому числі рукою і ліктем, а також проштовхування голови суперника через канати;

удари відкритою рукавицею, долонею, зап’ястям, бекхенд (удар тильною стороною руки) та ребром кисті;

будь-який удар, що потрапляє у суперника ззаду, особливо в потилицю, шию та область нирок;

штовхання або утримування суперника для нанесення серії ударів;

триматись за канати з метою атаки чи оборони, а також відштовхування від канатів з метою атаки;

боротьба або виконання кидку суперника в клінчі;

спиратись на суперника;

будь-яка атака суперника у нокдауні (3.5.4.);

утримування або захват голови або руки суперника, а також просування рук під руки суперника;

утримування суперника з одночасним нанесенням ударів;

тягнути суперника для удару;

відштовхувати суперника;

нахилятись нижче лінії поясу суперника;

будь-яка форма повністю пасивного захисту;

падати без отримання удару;

розмови під час поєдинку;

будь-які удари після команд «Брейк!» і «Стоп!» від Рефері з боксу;

відштовхувати суперника після команди «Брейк!» від Рефері з боксу;

навмисне нанесення забороненого удару (наприклад, удару у потилицю, шию, область нирок, нижче поясу тощо);

повертати передню частину голови або верхню частину тулуба до кута між раундами;

будь-яка форма брудної та неспортивної поведінки;

симуляція травми або нездатності продовжити бій;

нездатність продовжити бій після падіння без отримання удару; – навмисна втрата капи.

3.5.3. Команди

У разі команди «Брейк», наданої Рефері з боксу, бійці негайно мусять припинити боротьбу, зробити по одному кроку назад і продовжити боротьбу без подальшої команди.

У разі порушення правил, що вимагає попередження одного з бійців, Рефері з боксу дає команду «Тайм-аут!» відповідальному за час Рефері, склавши руки таким чином, аби утворити букву «Т».

Усі інші перерви відбуваються за допомогою команди «Стоп!», наданої Рефері з боксу. Він має право призупинити поєдинок, аби дати попередження за порушення правил чи оцінити серйозність пошкодження одного з бійців (за необхідності з допомогою Ринг лікаря). Бій також може бути призупинено для усунення пошкоджень спорядження бійця або рингу. Призупинення не може тривати довше однієї хвилини.

Якщо боєць хоче звернути увагу Рефері з боксу на пошкодження його спорядження або втрату капи, він опускається на одне коліно і піднімає руку. Якщо Рефері з боксу вважає, що боєць зловживає своїм правом заявити про таке пошкодження чи втрату, то він може дати йому попередження або дискваліфікувати.

За команди Рефері з боксу «Бокс!» бій поновлюється.

[b]3.5.4. Нокдаун[/b]

Боєць вважається у нокдауні, якщо він: торкається підлоги іншою частиною тіла ніж ступи внаслідок впливу удару; схиляється на канати, будучи не в змозі захищатись від ударів; повністю або частково знаходить поза канатами; стоїть не в змозі вести оборону чи атакувати суперника.

Якщо боєць знаходиться у нокдауні, то Рефері з боксу розпочинає відлік до десяти, під час якого його суперник мусить перейти до нейтрального кута рингу. У разі невиконання цієї дії суперником Рефері може зупинити відлік до десяти, поки він не виконає дану дію. Відлік до десяти виконується рахунком чисел від одного до десяти з інтервалом в одну секунду. Рефері з боксу повинен відрахувати щонайменше до восьми, а потім продовжити бій, якщо відповідний боєць готовий і здатний продовжувати боротьбу, або дорахувати до десяти і закінчити бій, якщо відповідний боєць неготовий і нездатний продовжувати боротьбу.

Якщо боєць потрапляє у третій нокдаун впродовж одного раунду або у четвертий впродовж усього поєдинку, то Рефері з боксу повинен зупинити бій і оголосити суперника переможцем. Для поєдинків серед юніорів бій мусить бути зупинений після третього нокдауну одного бійця протягом поєдинку.

У тому разі, якщо обидва бійці опинились у нокдауні, відлік до десяти ведеться доти, доки принаймні один з бійців буде не у стані продовжувати бій. Якщо обидва бійці не вийшли з нокдауну, то оголошується подвійний нокаут – виграє той боєць, який попереду за кількістю очок. Якщо жоден з бійців не має перевагу за кількістю очок, то переможцем оголошується боєць, що грав чорними фігурами. Відповідальний за час Рефері може не бити у гонг, що сигналізує про завершення раунду, якщо один з бійців знаходить у нокдауні. Однохвилинна перерва між поєдинками не розпочинається, поки бійцю ведеться відлік до десяти.

Якщо боєць потрапив у нокдаун внаслідок забороненого удару з вини супротивника, Рефері з боксу мусить негайно призупинити поєдинок і оцінити здатність бійця продовжувати поєдинок. Якщо Рефері з боксу побачив заборонений удар і провів відлік до десяти стосовно відповідного бійця, то він мусить дискваліфікувати суперника цього бійця. Якщо ж перший може продовжити бій, то Рефері з боксу повинен надати його супернику попередження. Відповідальні за підрахунок очок Рефері мають визнати це рішення.

Обов’язок виносити попередження лежить і перед відповідальними за підрахунок очок Рефері, якщо вони чітко бачили заборонений удар, у разі відсутності попередження з боку Рефері з боксу.

Якщо боєць знаходиться у нокдауні і Рефері з боксу провів відлік до десяти, за умови що він не бачив забороненого удару та наявності підстав вважати, що удар міг бути заборонений, Рефері з боксу зобов’язаний звернутись до відповідальних за підрахунок очок Рефері. У такому разі рішення приймається відповідальним/-и за підрахунок очок Рефері, які приймають рішення більшістю (якщо можливо). У разі неприйняття такого рішення боєць, який завдав такий удар, визнається переможцем. Якщо заборонений удар було завдано з вини бійця, що отримав його, і він не може продовжити бій, то саме цей боєць підлягає дискваліфікації.

3.5.5. Завершення бою

3.5.5.1. Нокаут

Перемога нокаутом оголошується у тому випадку, якщо боєць торкається підлоги іншої частиною тіла ніж ступи більше десяти секунд протягом відліку Рефері з боксу або висить на канатах чи знаходиться поза рингом протягом тієї ж тривалості часу. Рішення про припинення бою також вважається нокаутом, якщо Рефері з боксу завершує відлік раніше десяти.

Якщо боєць був нокаутований, згодом його має оглянути Ринг лікар, який приймає рішення про подальші медичні заходи. Медична допомога має спрямовуватись на запобігання майбутній шкоді, а не на оцінювання здатності бійця продовжувати.

3.5.5.2. Здача бою

Перемога в результаті здачі бою може мати місце тільки у разі рішення самого бійця або його тренера. У такому випадку його суперник стає переможцем.

3.5.5.3. Дискваліфікація

Перемога у результаті дискваліфікації суперника настає у тому випадку, коли один з бійців отримує третє попередження (3.5.7.), внаслідок чого суперник одразу ж визначається переможцем поєдинку. У разі вкрай неспортивної поведінки боєць може бути дискваліфікований без попереднього попередження. Боєць, який опинився поза рингом з власної вини, має бути дискваліфікований, якщо не повернеться на ринг протягом десяти секунд. У цьому випадку рішення про дискваліфікацію приймає Рефері з боксу.

3.5.5.4. Технічний нокаут

Рефері з боксу може прийняти рішення про технічний нокаут у разі травми, нездатності бійця атакувати і захищатись або знаходження у спортивно чи атлетично нижчому положені за свого опонента.

Ринг лікар може повідомити Рефері з боксу щодо своєї рекомендації зупинити бій у разі необхідності з медичної точки зору. Ринг лікар також має право вимагати однохвилинну перерву у поєдинку для оцінки здатності бійця продовжувати поєдинок. Під час такого огляду на ринзі можуть бути присутніми лише бійці, Рефері з боксу та Ринг лікар. Рефері з боксу має виконувати рекомендації Ринг лікаря.

3.5.5.5. Перемога за кількістю очок

Якщо шахова партія закінчується у нічию до останнього раунду з шахів, то відбудеться ще один раунд з боксу. Якщо цей боксерський раунд не закінчено достроково або останній раунд з шахів закінчується нічиєю, то переможець визначається за результатами очок боксерського протистояння.

Система очок працює на основі раундів з боксу. Боєць, який виграв раунд, отримає десять очок, а той, що програв, – дев’ять у близькому раунді; вісім очок у раунді, де чистий переможець демонструє домінування; сім очок у раунді, в якому переможець демонструє повне домінування. Відрахування балів за порушення правил в усіх випадках є незалежним.

Для визначення переможця боксерського раунду використовують наступні критерії:

чисті, безперешкодні удари за врахуванням як якості, так і кількості;

ефективна агресивність;

домінування на ринзі; – оборона.

Критерій чистих, безперешкодних ударів переважають над іншими зазначеними вище критеріями.

Рефері з боксу має право знімати бали за порушення правил (3.5.7.). У цьому випадку він повинен чітко просигналізувати про це відповідальному/-им за підрахунок очок Рефері.

3.5.5.6. Без результату/нічия

Поєдинок потрібно завершити, якщо немає жодного способу продовжити його згідно з правилами. Рефері з боксу може прийняти таке рішення через форс-мажорні обставини або інші зовнішні причини (пошкодження рингу, поведінка глядачів тощо).

Якщо поєдинок завершується без ситуацій, зазначених у пунктах 3.5.5.1 та 3.5.5.5., то результатом є нічия.

3.5.6. Поведінка шахбоксерів у раундах з боксу

Обидва бійці зобов’язані проявляти повагу до свого суперника, його помічників, Суддівської колегії, інших учасників та глядачів. Перш за все, боєць повинен поважати та приймати усі рішення, прийняті Суддівською колегією та Ринг лікарем.

У боксерському поєдинку обидва шахбоксери мають зустрітись зі своїм суперником в бою з виявом спортивного духу та правилами чесної гри (fair play).

Потискання рук на рингу вітається та розцінюється як жест спортивної поведінки, але виконується на власний розсуд кожного бійця.

3.5.7. Покарання

За незначні порушення правил Рефері з боксу попереджає відповідного бійця. У разі серйозних порушень правил відповідний боєць мусить бути дискваліфікований (3.5.5.3.).

Окрім попереджень і дискваліфікації, Рефері з боксу може також дати бійцю суворіше попередження. Воно надається у випадках, коли: [p]боєць здійснює незначне порушення правил принаймні втретє;

Рефері з боксу визнає певне порушення правил достатньо серйозним, аби призначити негайне покарання. У цих випадках Рефері з боксу має керуватись у своїх судженнях ідеалом чесної гри та шахбоксу, в якому кожен з бійців не може отримати перевагу нечесною поведінкою або порушенням правил.

Суворіше попередження в боксерському раунді призводить до віднімання одного балу в очках з боксу (3.5.5.5.), а також до часового покарання, що вступає у силу в наступному шаховому раунді.

Стандартне часове покарання становить одну хвилину. У випадку, коли у бійця на годиннику залишається менше двох хвилин, то штраф становитиме половину часу, що залишився у бійця на роздуми. Пів секунди треба заокруглювати до більшої сторони. Час, який віднімають в одного бійця, додають до часу іншого.

Після отримання третього загального суворого попередження боєць підлягає дискваліфікації (3.5.5.3.).

3.6. Заходи у випадку безкарного порушення правил

У разі порушення правил, не пов’язаних з жодним з бійців, а натомість з поведінкою інших учасників та третьої сторони або викликані пошкодженням спорядження (1.4., 3.4.), Рефері з боксу призупиняє поєдинок до вирішення проблеми.

3.7. Особливості у шахбоксі

Особливістю шахбоксерського поєдинку є те, що порушення правил у боксерському раунді може призводити до суворішого попередження та часового покарання, що вступає у силу в наступному шаховому раунді.

Можливо, вас також зацікавлять правила гри у сквош.