Батат – це соковитий коренеплід родом з Колумбії та Перу, що має ніжну м’якоть і тонку кожуру. Його вага може досягати 10 кг, а довжина – 30 см. Він схожий на картоплю по смаку, але переважає її в плані калорійності (в 1.2-1.5 рази), кількості вуглеводів, заліза та кальцію.
Існують солодкі та прісні, тверді та м’які, круглі та ребристі батати. Характерною особливістю цих коренеплодів є великий вміст сахарози, фруктози та глюкози, а також бето-каротину.
Харчова цінність “картоплі з Перу”
В 100 г батату міститься 60 кКал, 13.3 г вуглеводів, 2 г білка, 1.3 г харчових волокон та 0.1 г жирів. Ці корнеплоди багаті наступними нутрієнтами:
- Na (натрій) – сприяє оновленню клітин;
- K (кальцій) – зміцнює кістки, забезпечує їх розбудову;
- Mg (магній) – бере участь у обміні речовин і процесах травлення, зміцнює кровоносні судини;
- Вітамін C – покращує імунітет та фізичні дані;
- Вітамін А – захищає від хвороб, допомагає зберегти хороший зір;
- Вітаміни групи В – приносять користь центральній нервовій системі, забезпечують правильний гормональний фон, пришвидшують мислення.
Цікавий факт: батат містить стільки ж вітаміну С, скільки й цитрусові продукти. А по кількості ретинолу (вітаміну А) він вдвічі перевершує моркву.
Батат vs картопля: що корисніше для здоров’я та фігури
На перший погляд виграє картопля, оскільки вона містить меншу кількість калорій. Однак у батата вища поживна цінність. Простіше кажучи – ним швидше і надовше наїдаєшся. Також “колумбійський овоч” містить значно більше нутрієнтів та приносить наступну користь для організму:
- покращує настрій та самопочуття – цей коренеплід багатий на калій. А саме калію бракує людям, котрі страждають від стресу, тривоги, втоми;
- допомагає наростити м’язи – в бататі містяться складні вуглеводи, що живлять м’язову тканину та дають енергію для тренувань;
- очищає кров від холестерину – “колумбійський овоч” є безцінним джерелом клітковини та вітаміну В6. В комплексі, ці сполуки знижують артеріальний тиск, покращують кровообіг та стан судин, виводять з крові зайві компоненти. І, звісно ж, вони очищають кров від холестерину;
- омолоджує шкіру – завдяки високій кількості бета-каротину, батат знищу вільні радикали. А саме ці частинки провокують появу зморшок;
- укріплює оболонку шлунково-кишкового тракту, оскільки має збалансовану кількість нутрієнтів.
Висновок: “колумбійським овочем” можна і варто замінити картоплю. Та попри корисні властивості батата, він залишається страшенно калорійним продуктом. А отже – його треба їсти потрохи.
Цікаві факти про батат
Незважаючи на солодкий смак, цей коренеплід не підвищує рівень цукру у крові. Його можна їсти діабетикам.
Китайські лікарі вірять, що корисні властивості батату допомагають перемогти рак та сприяють довголіттю.
Як і картопля, “колумбійський овоч” використовується для виготовлення чіпсів.