Як відомо, лижі – один з найпопулярніших способів активного відпочинку взимку, а місцями – це ще й зручний спосіб пересування.
Скажімо, засніженими лісами легше пересуватись, якщо маєте лижі чи снігоступи. Однак останні вам будуть менш зручними на схилах, особливо на спусках і крокувати у них важче, ніж ковзати на лижах. Відтак, пропонуємо дізнатись більше про скітур – маловідомий різновид активного лижного відпочинку. В загальному – це спосіб пересування на лижах по пересічній місцевості, найчастіше – у горах.
Це до певної міри поєднання лижної прогулянки, спуску з гори (на якій немає лижної траси) та походу.
Для скітуру є обов’язковою спеціальна накладка на підошву лиж – камус. Саме вона під час підймоу вгору запобігає ковзанню спиною вниз. Перед початком руху камус натягують на лижі, а перед спуском – знімають (втім, спуск можна зробити і не знімаючи його). Таку деталь виготовляють зі штучних синтетичних тканин або жорсткого хутра (часто – оленячого, лосиного), – саме воно “вчепиться” у сніг, коли під час підйому виникне ризик поїхати назад (вниз).
Що варто знати при виборі скітуру для відпочинку?
- Дізнатись про місце для скітур-прогулянки: наскільки місцевість була прохідною у теплі пори року, чи є там стежки, якими регулярно ходять влітку та восени, чи сікутирв там раніше хтось?
- Місце прокату обладнання: так як скітур менш популярний у порівнянні з біговими лижами та гірськими, знайти обладнання і фахову консультацію дещо важче.
- Дуже бажано правильно підібрати лижі та приміряти до них камус, навчитись його натягати і знімати. Підібрати лижі слід зазделегідь, ще до руху на обрану локацію.
Спробувати скітур-прогулянку можна і у звичайних умовах, але найцікавіше (водночас найекстремальніше) – саме горами. Адже підйом вгору буде непоганим навантаженням на опорно-руховий апарат, дихальну систему. А от спуск вниз – зовсім інший вплив на організм, бо тоді зміняться групи м’язів, на які буде навантаження і воно додасться на вестибулярний апарат, крім того матиме значення ваша швидкість реакції, спритність. Варто знати, що кріплення у спеціальних лижах дозволяє відривати від них п’яту, регулювати її кути нахилу (в залежності від пологості підйому вгору), що зменшує навантаження на ноги.
В Україні для скітуру більш підходящими є Закарпаття та Івано-Франківщина, – у цих областях розвинута інфраструктура, більше його знавців та власників прокату. і хоч це досить маловідомий різновид активного відпочинку, однак, досвідчені лижники регулярно проводять між собою змагання на схилах Карпат, навіть на горах-двотисячниках.