Кріпатура: як уникнути болю та покращити спортивні результати

fersht

Updated on:

Кріпатура: що це таке і як з неї отримати максимум користі

Кожен, хто хоча б раз займався фізичними навантаженнями, знає це відчуття — кріпатура. Від легкого дискомфорту до інтенсивного болю, який триває від кількох годин до кількох днів. Але чи варто відмовлятися від спорту через ці болісні відчуття? Ні, адже кріпатура — це природна реакція нашого організму, яка допомагає збільшити витривалість і силу м’язів у майбутньому.

Що таке кріпатура або DOMS?

Наукова назва кріпатури — це DOMS, або синдром відстроченого м’язового болю. Цей больовий синдром може з’являтися в різних частинах тіла залежно від типу і інтенсивності фізичних навантажень. Як же зрозуміти, добре це чи погано? Все просто: кріпатура є ознакою того, що ваші м’язи активно відновлюються, реагуючи на навантаження.

Як розказує майстер спорту зі спортивної гімнастики Іван Люльчук, кріпатура виникає через ліквідацію пошкоджених м’язових волокон. Організм розпочинає процес відновлення, в результаті якого формується нова м’язова тканина. Це супроводжується болісними відчуттями, але водночас і сприяє вашому прогресу.

Чи варто пропускати тренування через кріпатуру?

Легка кріпатура не є підставою для пропуску заняття спортом. Її можна суттєво полегшити за допомогою розігрівальних вправ. Розігрів перед тренуванням допоможе підготувати м’язи до роботи, а після тренування — плавні розтяжки розвантажать напругу.

Поради, як полегшити кріпатуру і покращити ефективність тренувань

Її можна зробити менше за допомогою наступних методів, які радять професіонали:

  • Завершуйте тренування плавною розтяжкою. Це зменшує напругу й допомагає зберегти еластичність м’язів.
  • Дайте м’язам час на відновлення. Оптимально проводити 2-4 тренування на тиждень, дозволяючи м’язам відпочити.
  • Підтримуйте водний баланс — випивайте достатньо води. Соки, кава чи чай не замінюють потребу в чистій воді.
  • Плавно збільшуйте інтенсивність навантажень, узгоджуючи це з тренером, уникаючи перевантаження.

Якщо кріпатура не впливає на повсякденне життя, це абсолютно нормально. Але якщо біль триває понад 5 днів, варто зменшити інтенсивність тренувань. Керуйтесь своїми відчуттями, розподіляйте навантаження розумно і займайтеся спортом із задоволенням.

Застереження: вся інформація має виключно інформаційний характер і не замінює консультації з лікарем. Якщо у вас є проблеми зі здоров’ям, обов’язково зверніться до фахівця.