Здоров’я дитини — це відповідальність батьків. Саме завдяки ним у малюка формується ставлення до їжі та харчові звички. У світі, де асортимент гастрономічних товарів колосальний, дуже легко натрапити на гачок виробників, які майстерно маскують некорисні продукти під “супер-хелсі їжу” для дітей. Дійсні, товари із написом “дитячий” — це скоріш маркетинговий хід, аніж особлива турбота про найменших. В реальності окрім маркування такі продукти нічим не відрізняються від аналогічних для дорослих.
Тож одразу постає запитання: а чим годувати дитину? Перш за все, варто зрозуміти, що основну увагу потрібно акцентувати на збалансованому раціоні, а не на товарах з яскравою етикеткою та підписом. Експерти Гарвардської школи громадського здоров’я розробили схему, яка наочно демонструє найважливіші продукти, які має споживати дитина.
Тож беріть ручки, листочки і записуйте. Однак пам’ятайте, що така система харчування не підходить для зовсім малих дітей (наприклад, до двох років).
1. Овочі, овочі і ще раз овочі!
Можливо, це звучить дещо банально, втім з пісні слів не викинеш: овочі — це сила. Вони містять в собі велику кількість вітамінів (наприклад, вітамін С, вітамін К, фолієва кислота) і мінералів (таких як калій та магній), які важливі для правильного функціонування організму. На додачу до цього, овочі багаті клітковиною, яка підтримує нормальну роботу шлунково-кишкового тракту, сприяє зниженню рівня холестерину та контролю ваги. Тож це невід’ємний елемент раціону дитини.
2. Куди ж без фруктів.
Цілком логічно, що фрукти та овочі зазвичай ідуть в парі. Вони також багаті на вітаміни (наприклад, вітамін С, вітамін А, фолієва кислота) і мінералами (такими як калій та магній), які необхідні для правильного функціонування організму. Крім цього, завдяки високому вмісту води, фрукти допомагають підтримувати гідробаланс в організмі.
3. Цільнозернові продукти.
Не думайте, що раціон дитини обмежиться овочами та фруктами. Чималу користь приносять цільнозернові продукти — ті, що виготовлені із зерен та не піддавались інтенсивній обробці. Мова йде про цільнозерновий хліб, різні види круп, паста (так-так, навіть макарони можуть бути корисними, якщо вони виготовлені з цільнозернового борошна), мюслі, пластівці та інші.
Продукти з цієї категорії м’якше впливають на рівень цукру в крові та інсулін, ніж білий рис, хліб, скоринки для піци, макарони. та інші очищені злаки.
4. А як же білок?
Оскільки діти активно ростуть, їхнім організмам надзвичайно потрібен білок. Ця речовина забезпечує підтримку м’язової маси, імунної та навіть нервової системи. Саме тому, не забувайте про боби та горох, горіхи, насіння та інші рослинні джерела здорових білків, а також рибу, яйця та птицю.
В той же час, не зловживайте бараниною, свининою та яловичиною в раціоні своїх дітей. Крім того, уникайте оброблені види м’яса, як от бекон, обрізані м’ясні вироби, хот-доги та ковбаси.
5. Жири також потрібні.
Пам’ятаєте, що для нормального функціонування організму потрібні не тільки білки, але й жири. Не варто категорично виключати продукти, що містять цю речовину з дитячого раціону. Використовуйте в салатах та інших стравах такі корисні рослинні олії, як оливкова, ріпакова, кукурудзяна, соняшникова та арахісова. До речі, це гарна альтернатива майонезу, який додають всюди, куди не лінь.
6. Будьте обережні з молочними продуктами.
Молочні вироби також важливі для дитячого раціону, однак важливо не перейти межу. Вони є чудовим джерелом кальцію та вітаміну D. Краще віддавати перевагу молоку без смаку, звичайний йогурт, невеликій кількості сиру та іншим молочним продуктам.
Втім, варто зазначити, що батькам не варто прибирати з раціону дітей всі продукти, які не входять до цього списку. Невеличка кількість солодкого кілька разів на тиждень навпаки допоможе підтримати нормальний вуглеводний обмін. Крім цього, відмова від заборон не стимулюватиме дітей таємно під’їдати солодощі.