Як забезпечити організм достатньою кількістю рослинного білка?

Diana Litvinchuk

Updated on:

golovna_kartinka

Якщо ви веган або просто цікавитеся рослиною їжею, то ця стаття точно для вас. Люди все частіше обирають рослинну дієту, що не дивно. На щастя, вибір продуктів із рослинного білка не обмежується: на ринку щомісяця з’являються нові порошки, рослинне молоко та альтернативи м’ясу. Звісно, не забуваючи про добрі старі продукти, такі як квасоля, кіноа та тофу, які завжди доступні для поповнення вашого раціону без тваринних компонентів білка.

Чи розглядаєте ви можливість більшого залучення рослин до свого харчування з метою насичення, збільшення м’язової маси та, можливо, схуднення? Коли краще вживати рослинний білок та чому він корисний для навколишнього середовища та вашого здоров’я? Всі відповіді ви можете знайти далі…

Чи так само рослинний білок корисний для здоров’я, як тваринний білок?

Всі, хто дбає про здорове харчування, довгий час переймалися тим, як отримати корисний і потрібний білок з рослин. “Повноцінний” білок має містити усі дев’ять незамінних амінокислот, які наш організм не виробляє сам, а отримує з їжею. На жаль, більшість рослинних продуктів не вміщують всі ці амінокислоти, і тому деякі люди вважають, що потрібно комбінувати їх у своєму меню, наприклад, поєднуючи рис з бобами. Однак багато експертів вважають, що вам, ймовірно, не потрібно комбінувати певні рослинні продукти за вмістом амінокислот. Головне — мати збалансовану дієту, і вона, швидше за все, забезпечить вам всі необхідні 20 амінокислот, які організму потрібні.

Обов’язково додайте вітамін В12, якщо ви вирішили повністю відмовитися від м’яса

Єдина речовина, в якій рослинні білки не можуть конкурувати зі своїми тваринними аналогами: вітамін В12. Цей вітамін важливий для здоров’я мозку й утворення червоних кров’яних тілець. Якщо ви хочете бути повноцінним веганом, вам, ймовірно, доведеться вживати цей вітамін у вигляді харчової добавки.

Чи є негативний вплив на здоров’я?

Обрання рослинних білків замість тваринних, ймовірно, має позитивний вплив на здоров’я. Дослідження показують, що рослинна дієта пов’язана зі збереженням здорової ваги, зниженням ризику розвитку діабету 2 типу і можливістю довшого життя.

Оброблені рослинні продукти

Деякі рослинні продукти, наприклад, рослинне м’ясо та рослинні сири, можуть бути сильно обробленими, і це може мати негативний вплив на ваше здоров’я. Це може призвести до високого вмісту натрію та насичених жирів, які бажають багато людей зменшити у своїй дієті.

Дієтолог, спеціалізуючись на рослинному харчуванні, Емі Горін, рекомендує обмежити споживання сильно оброблених рослинних продуктів, таких як рослинне м’ясо, та не вживати їх при кожному вживанні їжі.

Харчова алергія

Зверніть увагу на наступні фактори:

  • Люди, які мають алергію на сою чи горіхи (які є двома з восьми найпоширеніших алергенів у їжі), може бути важко дотримуватися рослинної дієти з високим вмістом рослинного білка.
  • Люди із проблемами травлення (синдром подразненого кишківника), може бути потрібно обережно споживати багато клітковини, яка міститься в багатьох рослинних продуктах.

Які найкращі рослинні джерела білка?

  • Квасоля (містить багато білка та клітковину, що допомагає травленню і зниженню ризику захворювань).
  • Тофу (універсальний продукт, який прекрасно вбирає смак інших інгредієнтів, також він менш алергенний);
  • Горіхи (зручні для перекусів та містять багато білка, ба більше, фісташки містять найбільше білка).

Різниця між рослинним та сироватковим протеїновим порошком

  • Джерело. Рослинний протеїновий порошок виготовляють з рослинних джерел, таких як соя, горох, горіхи тощо, тоді як сироватковий порошок отримують з молока.
  • Білки. Рослинні порошки можуть містити менше повноцінних білків і менше білка на одну порцію.
  • Засвоєння. Деякі вважають, що рослинні порошки краще засвоюються, особливо для тих, хто має алергію на лактозу, оскільки вони не містять молочних компонентів.
  • Дієта. Якщо ви веган, то рослинний протеїновий порошок — це більш відповідна вибірка, оскільки сироватковий порошок виготовляють з молока.

Важливо враховувати ці відмінності при виборі протеїнового порошку, враховуючи ваші харчові уподобання та потреби.