Хумус: поживні властивості та користь для здоров’я

Зуєва Анастасія

чим хумус корисний для здоров'я

Наразі у світі існує чимало трендів у харчуванні. Так-так, навіть гастрономічна сфера має свої тенденції. Більших обертів набирає веганство. Наприклад, лишень уявіть, згідно зі статистикою, станом на 2021 рік, у світі зафіксовано 79 мільйонів представників цієї течії. Відповідно, попит на деякі страви та продукти, які активно споживають вегани, досить високий. Одним із таких харчових трендів є хумус. Ймовірно, багато хто чув цю назву, проте не всі розуміють, що ж саме являє собою ця смачна страва.

Що таке хумус?

Почнімо з найголовнішого — що таке хумус. Це — гладке кремоподібне пюре з вареного нуту (рослина сімейства бобових, яку ще називають «турецьким горохом»), тахіні (густа жирна паста з меленого кунжуту), солі, оливкової олії та кислоти, як правило, лимонного соку. Цікаво, що ця страва походить з Близького Сходу, що можна зрозуміти з її інгредієнтів.

Варто зазначити, що ви не знайдете один універсальний рецепт хумусу, оскільки існує безліч варіацій страви. Здебільшого, вони відрізняються сортами спецій та їх співвідношенням (від цього змінюється гострота хумусу), однак основою залишається нут.

Як його споживають?

Тут не існує чітких правил, адже кожен сам собі начальник, і може їсти хумус так, як душа забажає! Втім, якщо зазирнути до країн Близького Сходу, то можна побачити, що цю страву намазують на хліб (піту), або ж в неї занурюють овочі (наче картоплю фрі в кетчуп 🙂 ). Жарти жартами, але картоплю також можна їсти з хумуом. Та що тут казати, навіть чипси та сухарики. Your life – your rules!

Цікаво, що хумус нерідко приправляють стручковою квасолею, смаженою цибулею, кедровими горішками або яловичим фаршем. Зізнавайтесь, вже відчуваєте цей божественний запах?

як їсти хумус

Користь хумусу для здоров’я

Здавалося б, соус, та й соус, що в ньому може бути поживного? Втім, ви будете здивовані, наскільки корисною є ця смачна страва.

Збільшує білок. Згадаємо школу. Всі пам’ятають функції основні білка? Він є основним будівельним матеріалом клітин, тканин і органів, утворюючи структурні компоненти, такі як м’язи, кістки та шкіра. Крім того, білок може служити каталізатором хімічних реакцій, брати участь у транспорті молекул та іонів, регулювати біологічні процеси, захищати організм від інфекцій, функціонувати як джерело харчування та передавати сигнали всередині та між клітинами. Загалом, сполука супер важлива. Аж ось ДИВО, хумус є прекрасним джерелом рослинного білка.

Регулює рівень цукру. Завдяки тому, що хумус містить білки, клітковину та жир, він допомагає організму засвоювати цукор. Ба більше, насіння кунжуту в хумусі (тахіні) багате на магній, який покращує чутливість тканин до інсуліну і допомагає клітинам ефективніше засвоювати глюкозу. Оскільки ця страва має низький глікемічний індекс, вона мінімізує різкі стрибки цукру в крові після прийому їжі.

інгредієнти для хумусу

Покращує здоров’я кишечника. В складі хумусу є клітковина, яка окрім того, що допомагає покращити процес травлення, ще допомагає зробити закуску більш ситною. Відповідно, ви не переїдаєте і не перевантажуєте кишечник.

Містить кальцій. Без міцних кісток — нікуди. Якщо у вас є проблема з цим, то варто додати до свого раціону хумус, оскільки він доволі багатий на цей мінерал.

Допомагає контролювати вагу. Як ми вже згадували вище, хумус це достатньо ситна страва завдяки багатому вмісту клітковини. Внаслідок цього, ви не переїдаєте, а отримуєте рівно стільки поживних речовин, скільки потребуєте.

Містить корисні жири. Олія, що входить до складу хумусу, забезпечує організм жирними кислотами Омега-3.

Захищає від хронічних захворювань. Хумус містить багато клітковини та корисних ненасичених жирів. Це допомагає запобігти серцево-судинним захворюванням. Зокрема, розчинна клітковина перешкоджає всмоктуванню шкідливих жирів в організмі, знижуючи таким чином загальний вміст холестерину та тригліцеридів в крові. Останні являють собою небезпечний тип жирів, який підвищує ризик атеросклерозу.

Отже, вживання хумусу та страв з нуту допомагає зменшити ймовірність розвитку атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, інфаркту та інсульту завдяки вмісту рослинних волокон та корисних для серця жирів.

Чи можна вагітним вживати хумус?


Це доволі важливе запитання, адже період вагітності окрім стресу для жінки, сповнений багатьма заборонами в раціоні. Втім, любителькам хумусу можна не перейматись, оскільки він є справжнім mast-have для вагітних. Ця страва є прекрасним джерелом корисних речовин для організму (це те, про що ми писали вище).