Куріння і спорт

Катерина

Updated on:

Куріння шкідливе для здоров’я: цей факт ніхто не буде заперечувати. У загальних рисах кожен з нас може про це поговорити. Ми ж вирішили скласти конкретний список шкідливих впливів нікотину на наше тіло.

kurinnyaisport

Спорт – це зміцнення здоров’я, куріння – втрата здоров’я: який тоді сенс витрачати безліч годин в спортзалі, «вбиваючи» потім результат декількома затяжками.

Основні факти негативного впливу нікотину на організм спортсмена:

Вчені відзначають, що нікотин «ламає» обмін речовин на клітинному рівні, а відповідно погіршує засвоєння білка і процес росту м’язів. Також результати досліджень показують, що куріння стимулює розвиток саркопенія – вікової атрофії скелетних м’язів. Організм курця знайомиться з цим процесом раніше – під впливом нікотину тіло починає старіти в рази швидше.

Куріння погіршує процес вироблення деяких гормонів: наприклад, знижується показник тестостерону, що впливає на зростання обсягу м’язової маси. А ось рівень гормону стресу (кортизол) збільшується.

Дивіться також: Як робити розминку перед пробіжкою

Щоб м’язові клітини могли розвиватися, їм необхідно повноцінно «дихати». Нікотин, потрапляючи в організм людини, порушує газообмін, гарантуючи брак кисню. При цьому куріння надає шкоду з двох сторін: зменшує життєву ємність легенів і порушує кровообіг, а відповідно перенесення і засвоєння багатьох корисних речовин, зокрема протеїна, вкрай важливого для набору м’язової маси. У тютюні міститься оксид вуглецю: результати аналізів свідчать про те, що близько 15% кисню в організмі людини, яка палить «замінено» на цей отруйний газ. Крім того, нікотин «згущує» кров, що сповільнює кровоток. У підсумку «задихаються» і м’язові клітини, і весь організм в цілому. Легені людини, яка палить буквально «обліплені» хімічними речовинами, що містяться в тютюні: рідка смола знижує імунітет, порушує проникність клітин, викликає дихальну недостатність.

Крім кисню, м’язи потребують хорошого кровопостачання. Нікотин і ціанід, що містяться в тютюні, звужують судини: вони починають працювати «на знос» при одночасному загущении крові, тиск різко підвищується.

Спортсмен-курець швидше втомлюється і має низькі силові показники, оскільки підвищений тиск надмірно навантажує серцево-судинну систему, тим більше в процесі тренування.

Викурена сигарета викликає відчуття розслаблення в перші хвилини, але вже через кілька хвилин настає стрес через потребу в дозі нікотину. Різкі часті перепади психічного стану буквально «переводять» нервову систему, провокують швидку стомлюваність і дратівливість. Нікотин погіршує вироблення мелатоніну – гормону сну: курець гірше засинає і сам сон менш продуктивний. У той час як якість сну прямим чином впливає на процеси розвитку і відновлення м’язових волокон.

Виникає питання: як же перестати палити? Звичка до нікотину формується моментально і при цьому надзвичайно «липуча», оскільки крім фізичного звикання до хімічних речовин, велике значення має психологічна залежність від самого процесу. Психологи стверджують, що звичка хапати сигарету формується під впливом деяких незадоволених потреб. Якщо ви хочете позбутися від руйнівного впливу сигарет, спробуйте виконати наступну рекомендацію: прислухайтеся до себе в процесі куріння, що ви відчуваєте, яка потреба має свою реалізацію, як ваш мозок реагує на отримання дози нікотину.