Наукові дані підтверджують, що вправи з обтяженнями викликають пошкодження м’язових волокон. У відповідь на фізичний стрес наш організм запускає процес реконструкції, синтезуючи нові скоротливі протеїни і збільшуючи число м’язових волокон, що і призводить до зростання м’язів.
Тренування, що викликають серйозні пошкодження м’язів, ведуть до проблем або до травм, так як волокна вже не можуть відновитися з достатньою швидкістю. Надто інтенсивні запальні процеси, що перевищують відновлювальні можливості організму, можуть призвести до постійних пошкоджень клітин, і навіть до їх загибелі. Важливо своєчасно внести зміни в розклад і стиль тренінгу. Організм в змозі перенести багато «божевільних» тренувань, але всьому є межа.
. . . . . .
Креатин кіназа (КК) служить показником ушкодження м’язових клітин. Чим вище концентрація цього ензиму в крові, тим більша кількість м’язових волокон має зруйновані або пошкоджені клітинні мембрани. В цьому випадку КК потрапляє в кров.
Дивіться також: Як робити розминку перед пробіжкою
Ми порівняли різні схеми важких силових тренувань з обтяженнями (5 сетів, 5 повторень до відмови, багато вправ, тривалий відпочинок) і високооб’ємних тренувань (3 сети, 10 повторень до відмови, багато вправ, короткий відпочинок). Виявили, що м’язові волокна більшою мірою надриваються в результаті тренувань, спрямованих на гіпертрофію. Але, що дивно, через 24 години після тренувань показники КК виявилися на рівні 200-300 одиниць. Ясно, що масштабруйнування м’язових волокон в результаті таких жорстких тренувань не викликав значних м’язових травм, але простимулював реконструкцію м’язових волокон, або ріст м’язів.
Крім того, кількість КК досягало піку через 24 години, на відміну від випадків з травмами, де за результатами досліджень пік припадав на 2-5 день після стресу. Це означає, що через добу м’язи вже починали відновлюватися. Такі дані дозволяють зробити висновок, що травми і пошкодження м’язів не мають нічого спільного з хорошим тренуванням.
Якщо після тренування з’являється надлишкова м’язова хворобливість, значить, пошкодження м’язів в результаті такого навантаження могли виявитися занадто сильними і організм не встигне відновитися за 24 години.