Як сироїдство впливає на здоров’я?

Зуєва Анастасія

Як сироїдство впливає на здоров’я?

У сучасному світі існує безліч цікавих тенденцій в харчуванні, які для деяких людей виглядають неоднозначно. Веганство, вегетаріанство, використання харчових замінників та багато інших течій. Одним з найбільш незвичних та широкообговорюваних видів харчування є сироїдство. Можливо, ви про нього чули і ставитесь нейтрально. Можливо, ви категорично проти таких тенденцій. Або ж ви подумали, що сироїдство пов’язане зі споживанням сиру. Тож давайте розбиратись: що таке сироїдство і чи корисне воно для здоров’я?

Коротенько про сироїдство

Сироїдство — це вид харчування, яке передбачає споживання повністю або частково термічно необробленої їжі (а це значить, що продукти не проварюють, печуть або смажать). Основна ідея цієї концепції полягає в тому, щоб зберегти максимальну кількість поживних речовин та ензимів у їжі, які, на думку прихильників сироїдства, можуть бути зруйновані високими температурами під час теплової обробки.

Які існують види сироїдства?

Сироїдство з Великою Кількістю Фруктів (Фруктаріанство):

  • Основний акцент робиться на споживанні свіжих фруктів та їх соків.
  • Іноді дозволяються горіхи, насіння, овочі, зелень та мед.
  • Не відбувається теплова обробка фруктів.

Сироїдство з Переважанням Овочів та Зелених Продуктів (Зеленівці):

  • Основний акцент на споживанні різних видів овочів та зелених продуктів.
  • Включає в себе салати, квашені овочі, спаржу, крім того, можуть допускатися фрукти, горіхи та насіння.
  • Застосовується мінімальна термічна обробка.

Загальне Сироїдство (Сирі-Вегетаріанство):

  • Включає в себе широкий асортимент сироїдних продуктів, таких як фрукти, овочі, горіхи, насіння, зелень та сир. (такий собі мікс вищезгаданих продуктів).
  • Здебільшого термічна обробка не застосовується, але для деяких продуктів може бути використана.

Раціон Сирідодавця (Раціон з М’ясом, Сироїдство-Палео):

  • Включає в себе сирі м’ясо та рибу (сире м’ясо, тартар, сирі морепродукти).
  • Зазвичай супроводжується споживанням сироїдних продуктів тваринного походження, таких як сир, яйця та сироватка (нарешті ми зустріли слово сир 🙂 )
  • Також може включати в себе різні сирі овочі, фрукти, горіхи та насіння.

Тож які плюси та мінуси сироїдства?

В суспільстві активно точаться дискусії стосовно того, чи сироїдство корисним, чи ні. Кожна людина має самостійно вирішувати чи ставати в ряди тих, хто споживає термічно необроблену їжу, або дотримуватись інших концепцій харчування. Втім, задля того, що б прийняти це важливе рішення, важливо ознайомитись з користю та потенційними загрозами сироїдства.

Юрій Елкам, експерт у сфері охорони здоров’я, виділяє такі плюси та мінуси:

Плюси:

Зниження кислотності в організмі. Більшість овочів мають алкалічний характер, що означає, що вони можуть сприяти збереженню оптимального рівня pH в організмі та запобігати накопиченню кислоти. Це особливо важливо в контексті онкології, оскільки клітинам раку сприятливо розвиватися в кислому середовищі.

В сирих продуктах більше поживних речовин. Варіння продуктів неабияк впливає на їхню якість. Вітаміни, які розчиняються у воді, такі як вітаміни групи B та вітамін C, часто виявляють чутливість до тепла та можуть виходити з фруктів та овочів під час готування. Наприклад, при варінні броколі можуть втратити до 50 відсотків вмісту вітаміну C.

Відмова від шкідливих продуктів. Якщо ми візьмемо фаст-фуд, то очевидно, що це, м’яко кажучи, не зовсім корисна їжа. Такий пласт страв абсолютно не підходить під концепцію сироїдства, тож подібні продукти не їдять. Таким чином, сироїди відмовляються від солі, жиру та інших складників фаст-фуду.

Багато клітковини. Продукти, які відносяться до сироїдства, надзвичайно багаті на клітковину. А чим вона корисна? Клітковина, яка є невидимою частиною рослинних продуктів, має значущі користі для здоров’я.

Вона сприяє нормалізації травлення, підтримує здоров’я кишечнику та зменшує ризик виникнення хронічних захворювань, таких як серцево-судинні хвороби та діабет. Клітковина також сприяє контролю ваги, оскільки вона надає відчуття ситості, що може зменшити кількість споживаних калорій.

Мінуси:

Складнощі в задоволенні харчових потреб. Перехід до сироїдства, а саме відмова від багатьох продуктів, може спричинити проблеми в задоволенні своїх харчових потреб. Якщо взяти шматок смаженого м’яса та овочі, то зрозуміло, що більше насичення ви отримаєте від м’яса (оскільки овочі потрібно комбінувати з іншими продуктами, щоб був баланс). Тож на початку шляху сироїдення доволі складно адаптуватись до змін в раціоні.

Споживання сироїдної їжі зазвичай призводить до недостатнього вживання вітаміну D, заліза, омега-3 жирних кислот і кальцію. Крім того, люди, які віддають перевагу сирій харчі, можуть також легко стикатися з недостатком білка та вітаміну B12.

Термічна обробка їжі може зробити її більш безпечною для споживання. Як думаєте, що більш ризиковано: з’їсти сири чи смажений шмат м’яса? Зрозуміло, що смажений, оскільки термічна обробка нейтралізує небезпечні патогени, а саме: лістерія, кишкова паличка або ж сальмонела.

Складнощі для травної системи. Хоча клітковина в сирій їжі корисна для кишечника, вона може бути важкою для травлення, особливо при запаленні або подразненні шлунково-кишкового тракту. Деякі сирі овочі, зокрема хрестоцвітні, можуть викликати неприємні ефекти, такі як здуття та гази. Рекомендується обробляти їх паром, щоб полегшити травлення та уникнути негативних побічних ефектів від зайвої клітковини.

Отже, чи дотримуватись дієти сироїдення, чи ні — виключно ваш вибір.