Інтервальне голодування: що це таке і як воно працює?

Diana Litvinchuk

Updated on:

synthdf

Зараз набуває популярності план харчування, який характеризується послідовною зміною між голодуванням та прийомом їжі за звичайним розкладом, іншими словами — інтервальне голодування. Дослідження показують, що таке голодування — це спосіб контролювати свою вагу та запобігти або навіть повернути назад деякі форми захворювань. Але як це зробити? І, взагалі, безпечно це?

До України популярність такої незвичної дієти прийшла ще у 2015 році. І саме з того часу залишилась одним із найпопулярніших трендів у світі здоров’я та фітнесу.

Що таке інтервальне голодування?

Пропонуємо вам детальніше з’ясувати, що таке інтервальне голодування. Під час цього голодування ви їсте лише в окремо виокремлений час. Багато дослідників стверджують, що воно може мати користь для нашого здоров’я.

Протягом 25 років один із відомих нейробіологів, який вивчав періодичне голодування був Марк Меттсон. Він поділився цікавою думкою про те, що наше тіло досить еволюціонувало, і тепер воно може легко обходитися без їжі протягом багатьох годин, навіть кількох днів або довше.

Логічно припустити, що у доісторичні часи, людям потрібно було багато енергії та часу, щоб полювати на дичину або збирати горіхи та ягоди. Тому наші предки їли досить часто і багато, банально, щоб вижити.

З появою Інтернету, ТБ та іншим розвагам, доступним цілодобово без вихідних, багато із людей стали більше вести сидячий образ життя та весь час перекушувати, що є зовсім протилежним до здорового образу життя.

Як працює періодичне голодування?

Ви можете спробувати їсти лише протягом 8 годин щодня, а решту дня – голодувати. Або ви можете їсти лише один раз на день два дні на тиждень. Взагалі, існує багато різних графіків періодичного голодування. Тож ви можете легко обрати для себе ідеальний графік для інтервального голодування.

Також нейробіолог Меттсон додав, що після кількох годин без їжі організм виснажує свої запаси цукру і починає спалювати жир.

Плани періодичного голодування

Важливо, що перед початком інтервального голодування важливо проконсультуватися з лікарем.

Обмеження в їжі за часом. Власне, обмеження в їжі за часом включає щоденне голодування протягом 12 годин або, навіть, довше та прийом їжі в години, що залишилися.

Одним із відомим методом інтервального голодування є 16/8. Він включає щоденне 16-годинне голодування та 8-годинне вікно прийому їжі, у якому ви можете вмістити 2, 3 або більше прийомів їжі.

Ще одним методом є 5/2. Він передбачає 5 днів на тиждень їсти, як ви зазвичай це робили, але обмежити споживання калорій до 500–600 у решту 2 днів.

Їсти-зупинитись-їсти: передбачає 24-годинне голодування один або два рази на тиждень.

Що можна їсти під час інтервального голодування?

У період “голодування” дозволяється вода та всі безкалорійні напої, такі як кава або чай. Під час періоду вживання їжі дозволяється їсти різноманітну їжу, проте і тут потрібно знати міру. Ви повинні розуміти, що саме корисна, поживна їжа додає задоволення та підтримує міцне здоров’я.

Більшість експертів з питань правильного харчування вважають середземноморську дієту гарним планом того, що їсти, незалежно від того, намагаєтеся ви дотримуватися інтервального голодування чи ні. Обирайте достатню кількість зелені, корисні жири, нежирний білок і складні нерафіновані вуглеводи, такі як цільні зерна.

Переваги інтервального голодування:

  • Інтервальне голодування покращує:
  • Мислення і пам’ять;
  • Здоров’я серця;
  • Фізичну працездатність;
  • Здоров’я тканин;
  • Втрата ваги;
  • Резистентність до інсуліну.

Також у дослідженнях на тваринах періодичне голодування запобігало ожирінню. Люди з діабетом 2 типу можуть отримати теж неабияку користь.

Чи безпечне інтервальне голодування?

Звичайно, що такий тип дієти як інтервальне голодування підходить не всім. Знову ж таки, перед початком інтервального голодування все ж краще проконсультуватися із вашим лікарем.

Кому слід уникати інтервального голодування:

  • Діти та підлітки до 18 років;
  • Жінки, які вагітні або годують груддю;
  • Люди з діабетом 1 типу, які приймають інсулін;
  • Ті, у кого в анамнезі були розлади харчової поведінки.

Важливо знати, що інтервальне голодування впливає індивідуально на кожного із нас. Якщо під час його ви відчуваєте будь-який дискомфорт: головні болі, нудоту або інші симптоми — зверніться до кваліфікованого спеціаліста.