Користь какао для здоров’я та харчування

Diana Litvinchuk

Какао-боби

Взагалі вперше какао почали використовувати цивілізація мая в Центральній Америці. До Європи цей коричневий біб привезли іспанські завойовники ще у 16 столітті, і він швидко став популярним як лікарський засіб для зміцнення здоров’я.

Какао-порошок отримують, розмелюючи какао-боби й видаляючи з них жир або какао-масло. Сьогодні какао найвідоміше як складник у виробництві шоколаду. Проте сучасні дослідження показали, що воно містить також важливі сполуки, корисні для здоров’я. Пропонуємо вам ознайомитися у нашій статті із перевагами какао-порошку.

Какао-біб корисний тим, що багатий на поліфеноли

Поліфеноли — це природні антиоксиданти, що знаходяться у фруктах, овочах, чаї, шоколаді та вині. Вони корисні для здоров’я тим, що:

  • зменшують запалення
  • покращують кровообіг
  • знижують тиск та рівень холестерину і цукру в крові.

Какао містить багато поліфенолів, зокрема флавоноїди, які є сильними антиоксидантами та заспокійливими засобами для запалення. Але обробка та нагрівання какао можуть зменшити корисні властивості.

Зміцнення імунної системи

Какао-порошок містить залізо, цинк і селен. Ці мінерали допомагають організму функціонувати та зміцнюють імунну систему.

Какао корисне тим, що може знизити ризик інфаркту та інсульту

Крім зниження тиску, какао має ще властивості, що зменшують ризик серцевих нападів та інсультів. Флавоноїди в какао підвищують рівень оксиду азоту в крові, що розширює артерії й покращує кровообіг. Крім того, какао знижує рівень “поганого” холестерину, розріджує кров, подібно до аспірину, знижує опірність до інсуліну та зменшує запалення.

Поліфеноли у какао та їх вплив на мозок

Різні дослідження стверджують, що поліфеноли, наприклад, ті, що містяться у какао, можуть допомагати запобігти погіршенню мозку та його кровообігу. Ці речовини впливають на оксид азоту, який розслабляє м’язи кровоносних судин, забезпечуючи покращення кровопостачання до мозку.

Все це вказує на позитивний вплив какао на мозок, включаючи можливе захист від нейродегенеративних захворювань, таких як хвороба Альцгеймера та Паркінсона. 

Какао містить магній, що важливо для контролю м’язів та нервів

Какао містить цей мінерал, тож його споживання може підтримати здоровий стан м’язів і нервів. Магній важливий для регулювання м’язового скорочення та роботи нервової системи. Цей мінерал також допомагає захистити нервові клітини та знизити ризик неврологічних розладів.

Зменшення побічних ефектів променевої терапії

Вживання какао-порошку може бути корисним, якщо у вас діагностували рак і ви проходите променеву терапію. Доведено, що селен, який міститься в какао, обмежує негативні побічні ефекти променевої терапії у людей, хворих на рак.

Какао покращує настрій та симптоми депресії 

Вплив на настрій може бути наслідком флавоноїдів у какао, які сприяють перетворенню триптофану на природний регулятор настрою — серотонін. Також участь у цьому може брати кофеїн або просте задоволення від шоколаду.

Зменшення розвитку діабету 2 типу 

Флавоноїди з какао можуть допомагати контролювати цукор у крові та покращувати вироблення інсуліну. Деякі дослідження вказують на менший ризик розвитку діабету 2 типу. Однак, результати ще не однозначні й потребують більш ретельного вивчення.

Какао і контроль ваги

Какао може допомагати контролювати вагу різними способами, зменшуючи апетит, сприяючи відчуттю ситості та активуючи окислення жирів. Деякі дослідження вказують на зв’язок між споживанням шоколаду та нижчим ІМТ, але є суперечливі дані. Подальші дослідження необхідні для підтвердження цих ефектів.

Вміст теоброміну та теофіліну у какао може допомагати людям з астмою

Ці речовини мають протиастматичні властивості, зокрема, теобромін подібний до кофеїну і допомагає з постійним кашлем. Хоча дослідження на тваринах вказують на можливу користь для дихальних шляхів, клінічні дослідження на людях ще не проводилися, тож поки що важко зробити висновки щодо використання какао для лікування астми.

Потрібна кількість какао для користі не визначена точно. Є рекомендації споживання від 2,5 грамів какао-порошку до 10 грамів чорного шоколаду на день. Вибір какао з високим вмістом флавоноїдів важливий, краще обирати менше оброблені варіанти. Щоб отримати максимальну користь, включайте какао в раціон разом з різноманітною їжею.

Використані джерела:

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-cocoa-powder

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-cocoa-powder