Яка користь чорниці для здоров’я людини?

Diana Litvinchuk

Updated on:

chornicya

Чорниця (афина, яфина, борівка або ж просто ягода) зазвичай достигає наприкінці червня — на початку липня. На основі різних досліджень було встановлено, що чорниця може мати численну користь для організму, включаючи поліпшення здоров’я серця, зміцнення кісток та зниження артеріального тиску.

Ця ягода має відносно низьку калорійність, але є хорошим джерелом клітковини, марганцю та вітамінів С і К. Чорниця — це чудове джерело антиоксидантів, зокрема антоціанів, які відповідають за користь для здоров’я людини. Вона може поліпшити зір у людей і зменшити втому та сухість очей у тих, хто працює з комп’ютером.

Для здоров’я очей дорослої людини нормою вважається щоденне надходження з харчовими продуктами 50–150 мг антоціанів. Така кількість цих речовин міститься в 15–20 г свіжої чорниці.

Вона також може знизити запалення і покращити рівень цукру в крові. Чорниця корисна для серця, оскільки знижує артеріальний тиск і рівень поганого холестерину і підвищує рівень хорошого холестерину. Вона може поліпшити ваше навчання і пам’ять. Ця ягода також корисна тим, що допомагає боротися з бактеріями та зменшити симптоми виразкового коліту.

Чорницю можна споживати свіжою, сушеною або в добавках. Але варто бути обережним з великими дозами добавок, особливо для дітей, людей, які приймають ліки, а також для вагітних і жінок, які годують дітей молоком.

Негативний вплив чорниці

Проте, варто знати, що чорниця може мати й негативний вплив. Вона заборонена для споживання людям, які страждають на сечокам’яну хворобу або панкреатит, оскільки містить щавлеву кислоту. У деяких людей може спостерігатися харчова алергія на складові чорниці. Крім того, важливо споживати лише чорницю з екологічно чистих районів, оскільки вона може накопичувати шкідливі речовини, зокрема важкі метали. Це пов’язано з особливостями структури ягоди: тонка шкірка дозволяє радіації проникати в неї, особливо цезію — речовини, що утворює радіаційний фон. Потрапляючи в організм, радіоактивні речовини можуть накопичуватися та пошкоджувати кісткову тканину, порушуючи внутрішньоклітинні процеси. Це збільшує ризик онкологічних захворювань. Тому будьте уважні та обережні.

Цікавий факт, що цій лісовий ягоді поставили пам’ятник в Україні. Його спорудили в закарпатських Боржавських долинах, у селі Гукливе, яке місцеві мешканці називають столицею яфині.