Чи дійсно лужна вода краща за звичайну?

Diana Litvinchuk

Користь та шкода лужної води

Для здорового функціонування нашого організму важливо випивати достатню кількість води на день. Більшість людей надають перевагу лужній, аніж звичайній воді. Все тому, що лужна вода трохи м’якша за звичайну питну воду і містить лужні мінерали. Однак, не всі її передбачувані переваги підтверджуються науковими дослідженнями. Пропонуємо вам детальніше ознайомитися із корисними та шкідливими властивостями лужної води у нашій статті.

У чому різниця лужної та звичайної води?

Зараз ми знову опинимось на уроці хімії та згадаємо, що вода складається з водню і кисню, тому її хімічна формула H2O. Рівень pH води показує, наскільки вона кислотна чи лужна, і вимірюється від 0 до 14. Нейтральний pH дорівнює 7. Вода з pH нижче 7 вважається кислою, а з pH вище 7 – лужною.

Бутельована вода може мати різні стандарти, особливо якщо вона є лужна. Лужна бутельована вода має pH вище 7. Це досягається або спеціальними пристроями, які змінюють хімічний склад води, або додаванням поживних речовин для зміни її pH.

Для порівняння, апельсиновий сік має pH 3,3, а чорна кава – приблизно 5. Чиста вода має нейтральний pH 7.

Звичайно і ще одна відмінність — це смак. Лужна вода може мати гіркий смак, який відрізняється від водопровідної води. Вона також може вплинути на смак напоїв, таких як кава, чай тощо.

Лужна вода проти звичайної води

Як ми писали вище, що лужна вода має вищий рівень pH порівняно зі звичайною питною водою. Прихильники лужної води стверджують, що вона може нейтралізувати кислоту в організмі, хоча наукові дослідження це не підтверджують.

Лужна вода повинна містити лужні мінерали й мати негативний окислювально-відновний потенціал (ОВП). ОВП визначає здатність води діяти як про- або антиоксидант. Чим негативніше значення ОВП, тим більше антиоксидантних властивостей має вода.

Користь та шкода від пиття лужної води

Люди, які надають перевагу лужній воді стверджують, що її підвищений вміст водню забезпечує кращий водний баланс, ніж звичайна вода, особливо після важкого тренування. Натомість любителі лужної води стверджують, що звичайна вода з pH нижче 7 створює занадто багато кислоти у крові та клітинах організму, що може призвести до проблем зі здоров’ям. Чи правда це? Нумо розбиратися.

Насправді всі твердження про користь лужної води більше спрямовані на її рекламу та продаж, ніж підкріплені наукою. Існує мало досліджень, які підтверджують ці переваги, тому ви повинні розуміти наступне:

  • Ваше тіло може самостійно підтримувати рівень pH. Наші нирки виконують функцію фільтрації, тобто вони збалансовують рівень кислотності в організмі.
  • Підтримувати рівень pH також допомагає шлунок. Шлунковий сік, який містить травні ферменти та соляну кислоту, нейтралізує все, що ви їсте і п’єте. Тому ваш шлунок зробить лужну воду знову кислою до того, як вона зможе принести обіцяні користі.

Природна та штучна лужна вода

  • Природна лужна вода утворюється, проходячи через гірські породи й набираючи мінерали.
  • Штучна лужна вода створюється хімічним процесом, використовуючи іонізатори.

Однак дослідження неоднозначно підтверджують користь лужної води, і деякі експерти застерігають щодо можливих негативних наслідків для здоров’я.

Чи справді лужна вода корисна для здоров’я?

Ви повинні розуміти, що лужна вода трохи менш кисла, ніж звичайна питна вода, і містить лужні мінерали. Вживання такого типу води загалом безпечне, але дослідження не надали остаточних доказів та користі.

Використані джерела:

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/alkaline-water-benefits-risks

https://www.webmd.com/diet/what-is-alkaline-water